AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : Türk Konseyi, Azerbaycan’daki ’Kanlı Ocak’ katliamının 31’nci yılı dolayısıyla anma mesajı paylaştı  •   Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması önerildi  •   Azerbaycan’ın aldığı Kovid-19 aşıları Türkiye’de test edildikten sonra ülkeye getiriliyor  •   Şuşa’ya giden ’Zafer Yolu’ eylülde hazır olacak  •   Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması Resmi Gazete’de yayımlandı  •   Azerbaycan’da Kovid-19’a karşı aşılama başladı  •   Rusya’dan Ermeni yetkililerin Dağlık Karabağ’a ziyaretine destek  •   Azerbaycan askerleri ’Kış Tatbikatı’ için Kars’ta  •   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü  •   Azerbaycanlı minik Şahin uygun donör bekliyor  •   Aliyev’in Şuşa gezisinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğrafları dikkat çekti  •   Azerbaycan’da karantina uygulaması 1 Nisan’a kadar uzatıldı  •   MHP Ermenistan işgalinden kurtarılan Suşa’da ilkokul yaptıracak  •   Aliyev işgalden kurtarılan Fuzuli’de yeni havalimanının temelini attı  •   Türkiye, Avrupa’nın enerji güvenliğinde kilit konuma geliyor  •   Pakistan Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne desteğini yineledi  •   Güney Kafkasya’ya barış, demir yollarıyla gelecek  •   PTT ile Azerpost hızlı para transferi konusunda anlaştı  •   Çavuşoğlu: Yukarı Karabağ’da ateşkese uyumun sağlanması için çalışmayı sürdüreceğiz  •   Güney Kafkasya’ya barış getirecek projeler Ermenistan’ın işgalcilik politikalarından vazgeçmesine bağlı  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Dağlık Karabağ eninde sonunda kurtarılacaktır…
05/04/2016 Yazdır

Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ Bölgesi 1991 yılında Ermenistan tarafından işgal edilmişti. Bu işgalin Rusya’nın Ermenistan’a verdiği destek sayesinde gerçekleştiğini biliyoruz.

Amerika ve Batı’nın da desteğini arkasına alan Ermeniler Dağlık Karabağ işgalinde soykırım da uygulamışlar ve insanlık dışı görüntülere imza atmışlardı. Ermenistan ve Azerbaycan arasında yıllardır tartışma konusu olan Karabağ'da gerilimin tırmandığını. Son 22 yılın en şiddetli çatışmalarının başladığını görüyoruz.

Cephe hattında havan topu ve tankların kullanıldığına dair açıklamalar gelirken, iki tarafta da kayıplar olduğu belirtiliyor. Ankara, Erivan’ı ateşkese uymaya çağırdı. Rusya da devreye girdi.

Bu satırlar yazılıncaya kadar Azerbaycan 12 şehidinin olduğunu açıklamıştı. Azerbaycan kaynakları 100’e yakın Ermeni’yi de öldürdüklerini belirtiyorlar.

Çatışmalardaki en önemli gelişme, Azeri güçlerinin ortaya koyduğu başarıdır. Yapılan açıklamalarda Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki bazı bölgeleri Ermenilerden kurtarmayı başardığı vurgulanıyor.

Çatışmalar sürerken Azeri güçlerinin Seyşulan ve Talış köyleri civarını ele geçirdiği ifade ediliyor. Azerbaycan karşısında Ermenistan’a desteği ile bilinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her iki tarafı da itidale davet edip çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını istedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ermenistan ve Azerbaycanlı mevkidaşlarını aradı. Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor. Bölge fiili olaraksa Ermenistan’ın desteklediği Ermeni ayrılıkçıların işgali altında bulunuyor. Sorunun çözümüyle ilgili görüşmeler, yıllardır sürüyor.

Ancak, bugüne kadar bu sorun çözülemediği gibi, sorunun çözümü için kurulan MİNSK Grubu da beklenen çalışmayı yapmadı. Azerbaycan ise, işgal altındaki topraklarından Ermenistan’ın mutlaka çıkarılacağını, bunun barış yolu ile sağlanamaması halinde silah gücü ile gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda “İşgal altındaki topraklarımızı yeniden kazanmak için her türlü fedakârlığa hazırız. Gerekirse bunu savaşarak elde edeceğiz. Azerbaycan ordusu da halkı da buna hazırdır” demişti.

Bugünkü çatışmaların şiddetleneceği, Azerilerin kaybettikleri toprakları elde etmek için her türlü riski göze alacakları zaten belliydi. Yıllardır bunun hazırlıklarının yapıldığını da biliyoruz. İnandığımız da şudur: Eninde sonunda Azerbaycan, Ermenilerin işgali altındaki Dağlık Karabağ’ı kurtaracaklardır. Rusya, Amerika ve Batı ne kadar Ermenistan’ın arkasında olursa olsun, ne kadar destek verirse versin, bu işgal sona erecektir.

MİNSK Grubu ne işe yarıyor? Bugüne kadar neden sorunun barışçıl şekilde sonuçlanması için olumlu adımları atmadı? Şimdi bunların da sorgulanması gerekiyor. Nitekim, Azeri güçlerinin cephedeki başarıları üzerine MİNSK Grubunu oluşturan ülkelerin de telaşa kapıldıklarını görüyoruz.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu Dönem Başkanları, taraflara, “silahları durdurmaları ve cephede durumu istikrarlı hale getirecek bütün gerekli önlemleri almaları” çağrısında bulunuyor. AGİT Minsk Grubu Dönem Başkanları, Rusya Büyükelçisi Igor Popov, ABD Büyükelçisi James Warlick ve Fransa Büyükelçisi Pierre Andrieu ortak açıklama yaptı. Aralarında sivillerin de bulunduğu söylenen “anlamsız” ölümlerden duyulan üzüntünün de dile getirildiği açıklamada, "Güç kullanımını en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu Azerbaycan’ın üstünlüğü ve başarısı olunca dikkat edilecek olursa grup sözcüleri “güç kullanımı”nı kınamaya geçiyor. Ölümleri de “anlamsız “buluyor. Bunların bugüne kadar kime hizmet ettiklerini ve desteklediklerini çok daha açık biçimde görebilmekteyiz. Ama, bu çabaları da bazı gelişmeleri önlemeye yetmeyecektir.

Peki, Dağlık Karabağ’ın işgalinde Ermenistan orantısız bir güç kullanmadı mı? Burada soykırım uyguladı bu ölümler çok mu anlamlıydı? Ermenistan’a destek verenler ve tüm dünya bunlara karşı suskun kaldı. Söz konusu Türk olduğunda ağızlarına kilit vurdular. İnsanlığı, ölümü ve güç dengesini şimdi yeni mi hatırladılar?

Bütün bu telaşlarının altında yatan gerçek, çıkan çatışmalarda Ermenistan’ın bir varlık gösterememesi ve Azerbaycan’ın başarısıdır. Bunu önlemeye yönelik çaba içine girdiler. Bir noktada yine Ermeni güçlerine şemsiye olmaya çalışıyorlar.

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi, ne yaparlarsa yapsınlar, ne gibi önlemler almaya çalışırlarsa çalışsınlar eninde sonunda bugün olmazsa bile günün birinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi Ermenistan işgalinden kurtarılacaktır. Biz, bunun barışçıl yolla, kan dökülmeden sağlanmasını istiyoruz.

Son çatışmalar ve Azerbaycanlıların cephede gösterdiği başarı öyle sanıyoruz ki, bundan sonra MİNSK Grubu tarafından daha iyi değerlendirilecektir. Sorunun kan dökülmeden ve barışçı yoldan çözülmesi gündeme oturacaktır. Çünkü artık Azerbaycan’ın da bölgede ve dünyada hem askeri, hem ekonomik yönden önemli bir ağırlığının olduğu gerçeği görülmeye başlanmıştır.

necdetbuluz@gmail.com


+ Benzer Haberler
» Karabağ sorunu: ’Barış Görüşmeleri’ barış getirecek mi?
» "Karabağ’ı neden işgal ettiniz?"
» Taraflar Dağlık Karabağ sorunu için buluştu
» Türkiye’den Lavrov’un "Karabağ" açıklamalarına destek: Olumlu değerlendiriyoruz
» Karabağ için 100 bin imza
» AB Özel Tesmilcisi Bakü’de Karabağ sorununu müzakere edecek
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 124 kez ihlal etti
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 118 kez ihlal etti
» Azerbaycan Savunma Bakanı: Azerbaycan Ordusu her an savaşa hazır
» Azerbaycan ordusu provokasyon girişiminde bulunan yaklaşık 15 ermeni askeri öldürdü
» TBMM eski Başkanı Çetin: “Bir sorun var, o da Karabağ sorunu”
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 117 kez ihlal etti
» Ermeni provakasyonunun karşısı Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından önceden alındı
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 116 kez ihlal etti
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 121 kez ihlal etti
» Karabağ sorunun tek çözümü Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin işgal edilmiş topraklarından çıkarılmasıdır
» Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi 135 kez ihlal etti
» Belçikada Hocalı mitingi yapıldı-VİDEO
» Erdoğan’dan ’Hocalı’ açıklaması
» 20. yüzyılın en kanlı faciası Hocalı Soykırımı’ndan 24 yıl geçiyor


 
Hava Durumu
Kurlar
 USD :  1.7
 EUR :  2.0562
 GBP :  2.3125
 TRY :  0.2277
 EUR/USD :  1.2095
YAZARLAR
İbrahim NƏBİOĞLU
PARASELS VƏ GECƏ QONAĞI (Avstriya Gündəliyi – 2)
Dr. Nazim CEFERSOY
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə sabotaj cəhdləri var
Dr. Hatem CABBARLI
Nikol Paşinyanın siyasi-psixoloji portreti və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - TƏHLİL
Dr. Asif KURBAN
Bağımsızlığa Giden Yolda: 20 Ocak
Necdet SİVASLI
Azerbaycan Türkleri’nde "Ahır Çerşenbe" geleneği...
Araz ASLANLI
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan örnek bir bölgesel iş birliği modeli geliştirmişti
Arif KESKİN
Sitem Ve Aklın Yolu
Dr. Afgan VELİYEV
Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk qadın əməkdaşı
Selçuk DÜZGÜN
AzerbayCAN’ımızdan Ne İstiyorlar?
Dr.Alesker ALESKERLİ
“Avrupa Parlamentosunun Kararı Ermenistan’ın Keyfini Kaçırdı”
Dr. Sinan OĞAN
Karabağ’da Olası Bir Savaşa Ne Kadar Hazırlıklıyız?
Cavid VELİYEV
Qoşulmama Hərəkatı və Azərbaycan
Dr. Rövşen ŞAHBAZOV
29 Ekim Sabahı Uyanırken…
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
 
Haberleri referans göstererek yayımlayabilirsiniz.  NewsAze.com Azerbaycanla ilgili dünya genelinde çıkmış haberleri 4 dilden okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Partnerler
www.tureml.com      www.haberaze.com     www.turkiyedeneval.com     www.evaxtar.az    www.turaltrade.com

Asersoft