AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtı  •   Azerbaycan, EURO 2020 maçlarına hazır  •   Lavrov, Dağlık Karabağ statüsü meselesinin AGİT’in katılımıyla sonuçlanacağını söyledi  •   Türk dünyasındaki iş birliğimizin daha da güçlenmesi bizler için iftihar kaynağıdırv  •   Türkiye Azerbaycan’da 2 meslek okulu açacak  •   Karabağ Savaşı’nda gazi olan 6 Azerbaycanlı asker Türkiye’de tedavi edilecek  •   Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı’ndan taşınan yük miktarı 1 milyon tonu aştı  •   Azerbaycan askerleri, sınırı geçerek mayın döşemek isteyen Ermenistan askerini yakaladı  •   AA Genel Müdürü Serdar Karagöz’den hayatını kaybeden 2 Azerbaycanlı gazeteci için taziye mektubu  •   F1 Azerbaycan Grand Prix’sinde zafer Sergio Perez’in  •   Karabağ’da ateşkesten bu yana mayınlar nedeniyle Azerbaycanlı 20 sivil ve 7 asker hayatını kaybetti  •   Azerbaycan’dan uluslararası topluma ’Ermenistan’ın mayın döşeme politikasına göz yummayın’ çağrısı  •   Bakü’de Formula 1 heyecanı  •   Ermenistan’ın döşediği mayın patladı: İki Azerbaycanlı gazeteci ve 1 köy sakini hayatını kaybetti  •   Ermenistan askerleri Azerbaycan sınırını ihlal etti  •   Azerbaycan ordusu Karabağ’daki savaşta 2 bin 900 şehit verdi  •   Azerbaycanlı esirlere işkence yapmakla suçlanan 2 Ermeni hakim karşısına çıktı  •   Erdoğan: Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliğine Türkiye olarak varız  •   Türkiye bütün gücüyle kardeş ve dost ülke Azerbaycan’ın arkasında  •   Karabağ’ın imarında Azerbaycan’la birlikte çalışacağız  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Gazi Üniversitesi, Azerbaycan ile tıp eğitiminde güç birliği yaptı
30/12/2020 Yazdır

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi arasında eğitim-öğretim, akademik ve kültürel alanlarda iş birliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzalandığını, bu kapsamda her iki üniversitenin tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri-hemşirelik fakültelerinin müfredatının hazırlanması ve geliştirilmesi gibi eğitim öğretimde ortak faaliyetler düzenleyeceğini bildirdi.

Rektör Yıldız, atanmasının ardından üniversitede yapılacak yeni planlamaları AA muhabirine açıkladı.

Yıldız, Gazi Üniversitesinin temelinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile 1926 yılında "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" adıyla atıldığını, 1982'de YÖK'ün kurulmasıyla birlikte bugünkü adıyla Gazi Üniversitesi kimliğine kavuştuğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin kurulduğu ilk yıllardan bu yana topluma liderlik yapabilecek, milli, manevi, kültürel ve insani değerlere saygılı bireyler yetiştirdiğini, öncü araştırmalarla bilgiyi üretip, paylaşarak katma değere dönüştürerek, insanların hayat boyu eğitim ve gelişim sürecine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Üniversitenin aynı zamanda, YÖK tarafından belirlenen araştırma üniversitesi ölçütlerine göre eğitim-öğretim yapan 11 öncü üniversiteden biri olduğunu aktaran Yıldız, "Üniversitemiz, yılların birikimiyle yetişmiş akademik kadrosu ve başarılı öğrenci yapısıyla, kuruluş amaçlarına uygun şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini, bilimsel ve akademik çalışmalarını, kurulduğu ilk günde duyulan heyecanla devam ettirmektedir" dedi.

Gazi Üniversitesinde eğitim, sağlık, mühendislik alanları ağırlıklı 11 fakülte, 5 enstitü, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu bulunduğunu aktaran Yıldız, "Bu kurumlarımızda, alanlarında Türkiye ve dünyanın önemli bilim insanları görev yapmaktadır. Üniversitemizde 922 profesör, 356 doçent, 221 doktor öğretim üyesi, 558 öğretim görevlisi ve 1182 araştırma görevlisi ile toplam 3 bin 239 akademisyen; ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde toplam 42 bin 516 öğrenci bulunmaktadır. Akademisyenlerimiz, aynı zamanda yapmış oldukları çalışmalarla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında, hem ülkemizi hem de üniversitemizi başarıyla temsil etmektedirler." değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencisi olduğu üniversiteye rektör oldu

Önce öğrencisi ve daha sonra da öğretim üyesi olduğu Gazi Üniversitesine rektör olarak atanmasına ilişkin Yıldız, üniversitede çeşitli kademelerde idarecilik de yaptığını ve 'Gazili" olmanın ayrıcalığıyla gururunu her daim yaşadığını söyledi.

Gazi Üniversitesine 14 Ağustos 2020'de rektör olarak layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'a teşekkür eden Yıldız, "Gazi Üniversitesi, başta bana olmak üzere, hepimize bir emanettir. Bu emaneti korumak kollamak, geliştirmek ve yüceltmek vicdani bir görevimizdir. Akademik alt yapısı, deneyimi ve niteliğiyle Gazi Üniversitesi parlak bir gelecek için potansiyeli çok yüksek olan bir üniversitedir. Temel görevimiz olan bilim üretip, eğitim-öğretim hizmetini en iyi şekilde yerine getirerek, bize emanet edilen 42 bin 516 gencimizi en güzel şekilde geleceğe hazırlamaktır." diye konuştu.

"Uzaktan eğitimde yeni planlamalar devreye girecek"

Rektör Musa Yıldız, 2020-2021 eğitim öğretim yılında uzaktan eğitim çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Birimlerin, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının ihtiyaçlarını detaylı olarak analiz ederek yeni eğitim öğretim sürecine hazır başladıklarını ifade eden Yıldız, üniversite öğretim elemanları için Eğiticilerin Eğitimi Uzaktan Eğitim Programı'nı düzenlediklerini belirtti.

Program çerçevesinde öğretim elemanlarına uzaktan eğitimde tasarım, etik ve telif hakları, materyal geliştirme, etkileşim ve buzkıranlar, sınıf yönetimi ve ölçme değerlendirme konularında eğitimler düzenlendiğini dile getiren Yıldız, ardından Öğrenci Oryantasyon Uzaktan Eğitim Programı kapsamında daire başkanları ve dekanların, aileye yeni katılan öğrencilerin sürece uyumu için üniversiteyi tanıttığını aktardı.

Bu yeni dönemde öğrenme yönetim sisteminde oluşturulan sanal sınıf sayısının 130 bin 567, ders sayısının 16 bin 176, bu derslerdeki öğrenci sayısının ise 242 bin 24 olduğunu aktaran Yıldız, öğrenme yönetim sisteminde kayıtlı olan öğrenci rakamının 33 bin 965, öğretim elemanı sayısının ise 1757 olduğunu belirtti.

Musa Yıldız, uzaktan eğitim alanında öğrenciler ve öğretim elemanlarına yeni eğitimler, birçok alanda kurs ve sertifika programlarının planlandığını bildirdi.

Tüm dünyanın, küresel salgından bir an evvel kurtulmasını dileyen Yıldız, "İnşallah en kısa sürede örgün eğitime geçerek değerli öğrencilerimizi sınıflarımızda, laboratuvarlarımızda ve kampüslerimizde görürüz " dedi.

"Gazi ve Azerbaycan Tıp Üniversiteleri, öğretim üyesi ve araştırmacı değişimi yapacak"

Uluslararası iş birliği kapsamında Gazi Üniversitesinin, Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencilerine de eğitimler vermeye başladığını bildiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Gazi Üniversitesi ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi arasında eğitim-öğretim, akademik ve kültürel iş birliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzaladık. Bu bağlamda her iki üniversite, tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri-hemşirelik fakültelerinin müfredatının hazırlanması ve geliştirilmesi gibi konularda ortak eğitim öğretim faaliyetleri düzenleyecek. Bunun yanı sıra ortak araştırma projesi, konferans, toplantı, seminer, çalıştay gibi bilimsel etkinlikler yapılacak ve derslere başlanacak.

Akademik ilişkileri güçlendirmek adına her iki üniversite arasında öğretim üyesi ve araştırmacı değişimi de dâhil olmak üzere ortak bilimsel çalışmalar teşvik edilecek. Protokol, bilimsel yayınlarda ve kültürel faaliyetlerde iş birliği yapılmasını amaçladığından her iki üniversite, bilginin yanı sıra yayın üretimi ve paylaşımı yaparken aynı zamanda bilimsel araştırma verilerinin ve teknik malzemelerin değişiminde de bulunacak.”

Yıldız, üniversitenin teknik alt yapısı kullanılarak 21-23 Ekim tarihleri arasında TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un katılımlarıyla XII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu'nu çevrim içi olarak düzenlediklerini de dile getirdi.

Eğitim öğretim anlayışının temelini "gönül gücü" oluşturuyor

Rektör Yıldız, üniversitenin eğitim-öğretim anlayışının temelini gönül gücünün oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Biz hem kendi adımıza yaptığımız işimize ve mesleğimize hem de öğrencilerimize olan sorumluluk bilincimizin içine gönül gücümüzü koyarak öğrencilerimizin gönüllerine girerek gönüllerini kazanmak istiyoruz. Bizim gönüllere girme yaklaşımımızın temeli Yunus Emre'nin 'Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için, Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim.' dizelerinde gizlidir. Biz üniversite mensupları için öncelikle değerli öğrencilerimizin gönlüne girmeli, öğrencilerimizin gönüllerinde yer etmeliyiz ki öğrencilerimiz üniversitemiz kampüslerinde gönül rahatlığıyla, mutlulukla öğrenim hayatını sürdürebilsin. Öğrencilerimizin o narin, nazik gönüllerine girdikten sonraki en büyük hedefimiz, gayretimiz hiç şüphesiz geleceğimizin teminatı olan değerli gençlerimize gerek uzaktan gerekse örgün eğitim yoluyla en iyi, kaliteli ve çağdaş eğitimi vermektir. Bu hususta üniversitemiz, Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren kendine has eğitim anlayışıyla fark yaratmaktadır."

"Gazi ve Ankara Hacı Bayram Veli kardeş üniversiteler"

Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi arasında öncelikli ve acil olarak çözüm bekleyen konuları değerlendirirken, iki üniversitenin kampüslerinin önemli bir bölümünün iç içe olduğunu hatırlattı.

Bu alanların kullanımında herhangi bir problem yaşanmaması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ile bir araya geldiklerini aktaran Yıldız, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu görüşmemizde her iki üniversitenin kardeş üniversite olduğunu teyit ettik. Ortak çalışmalar yapılması ve sürekli iş birliği yapmak konusunda mutabık kaldık. Bu doğrultuda, ortak olarak kullanılmakta olan alanlara iki üniversitenin adlarını taşıyan levhaların asılmasını sağladık. Bazı sosyal alanların ortak kullanımına ilişkin de adımlar atıldı. İlerleyen zamanda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile olan iş birliğimizi daha da artırmak istiyoruz. Her iki üniversitenin sahip olduğu güçlü alanlar mevcut, üniversitelerimiz birbirinin güçlü yanlarından yararlanmalıdır. Bu amaçla her iki üniversiteye de katkı sağlayacak bilimsel faaliyetler düzenlenmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor."


+ Benzer Haberler
» Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtı
» Azerbaycan, EURO 2020 maçlarına hazır
» Türkiye Azerbaycan’da 2 meslek okulu açacak
» F1 Azerbaycan Grand Prix’sinde zafer Sergio Perez’in
» Karabağ’da ateşkesten bu yana mayınlar nedeniyle Azerbaycanlı 20 sivil ve 7 asker hayatını kaybetti
» Ermenistan’ın döşediği mayın patladı: İki Azerbaycanlı gazeteci ve 1 köy sakini hayatını kaybetti
» Azerbaycanlı esirlere işkence yapmakla suçlanan 2 Ermeni hakim karşısına çıktı
» Erdoğan: Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliğine Türkiye olarak varız
» Türkiye bütün gücüyle kardeş ve dost ülke Azerbaycan’ın arkasında
» Zengezur koridoru Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir bağlantı sağlayacak
» AB’den Azerbaycan ile Ermenistan’a gerginliği düşürme çağrısı
» Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Azerbaycan’ın Guba kentinde STEAM Merkezi’nin açılışını yaptı
» Türkiye Maarif Vakfı, Azerbaycan ile iş birliği protokolü imzaladı
» Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Güney Kafkasya için iş birliği ve entegrasyon mesajı
» ’Şehit Diplomatlar Sergisi’ New York’ta Çavuşoğlu’nun katılımıyla açıldı
» Türkiye ve Azerbaycan’da iz bırakan aydın Ahmet Ağaoğlu vefatının 82. yılında anılıyor
» Azerbaycan ordusunun tatbikatında Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı
» THY’nin Gence-İstanbul seferleri 14 ay sonra yeniden başladı
» AB’den Azerbaycan ve Ermenistan’a itidal çağrısı
» Azerbaycan ordusu 15 bin askerle tatbikat yapacak


 
Hava Durumu
Kurlar
 USD :  1.7
 EUR :  2.0722
 GBP :  2.4112
 TRY :  0.2017
 EUR/USD :  1.2189
YAZARLAR
İbrahim NƏBİOĞLU
100-cü GÜN
Dr. Nazim CEFERSOY
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə sabotaj cəhdləri var
Dr. Hatem CABBARLI
Nikol Paşinyanın siyasi-psixoloji portreti və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - TƏHLİL
Dr. Asif KURBAN
Bağımsızlığa Giden Yolda: 20 Ocak
Necdet SİVASLI
Azerbaycan Türkleri’nde "Ahır Çerşenbe" geleneği...
Araz ASLANLI
Ermenistan 44 günlük savaşın sonuçlarını doğru okuyabilecek mi?
Arif KESKİN
Sitem Ve Aklın Yolu
Dr. Afgan VELİYEV
Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk qadın əməkdaşı
Selçuk DÜZGÜN
AzerbayCAN’ımızdan Ne İstiyorlar?
Dr.Alesker ALESKERLİ
“Avrupa Parlamentosunun Kararı Ermenistan’ın Keyfini Kaçırdı”
Dr. Sinan OĞAN
Karabağ’da Olası Bir Savaşa Ne Kadar Hazırlıklıyız?
Dr. Cavid VELİYEV
İkinci Karabağ sonrası Azerbaycan-Ermenistan müzakereleri ne durumda?
Dr. Rövşen ŞAHBAZOV
29 Ekim Sabahı Uyanırken…
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
 
Haberleri referans göstererek yayımlayabilirsiniz.  NewsAze.com Azerbaycanla ilgili dünya genelinde çıkmış haberleri 4 dilden okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Partnerler
www.tureml.com      www.haberaze.com     www.turkiyedeneval.com     www.evaxtar.az    www.turaltrade.com

Asersoft