AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : Türkiye ile Azerbaycan ortak üniversite kuracak  •   Cumhurbaşkanı Erdoğan helikopter kazası şehitleri için Aliyev’e başsağlığı diledi  •   Türk dünyası askeri jeopolitiğinde ’SİHA’ faktörü  •   Azerbaycan’da helikopter düştü: 14 asker şehit oldu  •   TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova ile görüştü  •   Aliyev: Zengezur koridoru, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarının önemli bir parçası olacak  •   Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile İran Cumhurbaşkanı Reisi, Aşkabat’ta görüştü  •   Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Zirvesi Aşkabat’ta yapıldı  •   Azerbaycan ve Ermenistan sınırların belirlenmesine yönelik adımlar atma konusunda anlaştı  •   İran’ın Ankara Büyükelçisi Ferazmend, Kafkasya’da 3+3 mekanizmasına destek verdiklerini vurguladı  •   Kremlin Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Tarihi dönüm noktası: Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi  •   AB, Aliyev ve Paşinyan’ın Brüksel’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Kamança öğrenmek üzere 17 yaşında Azerbaycan’a gitti  •   BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a diyalog çağrısı  •   AB, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalardan kaygılı  •   Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız  •   ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı  •   ’Sınırları uluslararası hukuka uygun olarak belirlemenin zamanı gelmiştir’  •   Ermenistan saldırısı sonucu 7 Azerbaycan askeri şehit oldu  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Karabağ’da imar çalışmalarının gizli kahramanları mayın temizleme uzmanları
19/10/2021 Yazdır

Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı bölgelerde işgal döneminde Ermenistan tarafından döşenen 100 binlerce mayın olduğu biliniyor. Bölgede kapsamlı imar ve altyapı çalışmaları sürdüren Azerbaycan hükümetinin öncelikli hedefi mayınların temizlenmesi. Yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların vatanlarına dönmesi ve bölgede hayatın yeninden canlanması için her şeyden önce güvenliğin sağlanması gerekiyor. Burada da en büyük görev, inşa edilen yollar, santraller ve yerleşim birimlerinin güzergahları karış karış arayarak mayınlardan temizleyen ekiplere düşüyor.

Mayın temizleme faaliyetlerini Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) yürütüyor. Azerbaycan ordusu istihkam birlikleri ile TSK'nin ÖMAT timleri de bu faaliyetlere katkı sunuyor.

İşleri zor ve tehlikeli olmasına rağmen yaklaşık 1 yıldır sabır, titizlik ve sorumlulukla yorulmadan çalışmalarını sürdüren mayın arama ekipleri, Karabağ'daki imar çalışmalarının adeta "gizli kahramanları" olarak görülüyor.

AA muhabirleri, işgalden kurtarılan Fuzuli ilinin Kend Horadiz köyünde ANAMA ekiplerinin mayın arama ve imha faaliyetlerini görüntüledi.

Mayın arama çalışması, elle, şişle, detektörle yapılıyor, aramalarda özel eğitimli köpekler de kullanılıyor. Mayın tespit edilen, şüpheli ve temizlenen arazilere farklı özel işaretler konuluyor. Tespit edilen mayın ve mühimmatlar kontrollü olarak ya etkisiz hale getiriliyor ya da imha ediliyor.

"Araziler tam temizlenene kadar görevimizi sürdüreceğiz"

ANAMA alan sorumlusu Natig Asadov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorumluluğundaki ekiplerin Zengilan'a giden yolun bir kısmını temizlediklerini bildirdi.

Alanda zorluklarla karşılaştıklarını belirten Asadov, "Ermenistan mayın haritalarının tamamını vermedi. Biz de karış karış arıyoruz. Sorumluluk alanımızda 171 bin metrekare alanı taradık, 177 anti personel, 1 anti tank mayını, 1 de füze bularak etkisiz hale getirdik." ifadesini kullandı.

Asadov, Ermenistan'ın mayın üretim tesislerine sahip olduğunu, dolayısıyla en fazla o mayınlardan tespit ettiklerini belirterek, "Haritaların verilmemesi işlerimizi zorlaştırıyor fakat araziler tam temizlenene kadar görevimizi sürdüreceğiz." dedi.

Alanda köpekle eğitim yapan ekibin sorumlusu Zaur İmanov, köpeklerin mayın arama faaliyetlerinde etkili olduğu kaydetti.

Yaklaşık bir yaşlarında seçilen köpeklerin özel eğitime tabi tutulduğunu belirten İmanov, "Köpeklerimiz çok sayıda mayın ve mühimmat tespit etti. Koklayarak tespit ediyorlar. Önlerine çıkacak mayınları tespit edememe şansları yok gibi. Eğitmenleriyle uzun süreli çalışıyorlar. Eğitmenler de işlerinde uzman. Köpeklerin 20 santimetre derinlikteki mayın ve mühimmatları bulma yetenekleri var." diye konuştu.

Mayın arama uzmanı Kerim Hasanov da 21 yıldır bu işle uğraştığını, hem eğitimlerle hem de tecrübe ile uzmanlaştığını söyledi.

Yıllardır işgal altındaki toprakların kurtarılmasını beklediklerini söyleyen Hasanov, "Şükürler olsun topraklarımız kurtarıldı. Şimdi bizim yeteneğimizi ortaya koymamızın zamanı geldi. Mayın temizleme çok zor bir iş fakat biz bu işin üstesinden geliyoruz. Topraklarımızı mayınlardan temizleyip halkımıza vereceğiz." dedi.

AA ekibi, uzmanlar tarafından tespit edilen bazı mayınların kontrollü olarak imha edildiği anları da görüntüledi.


+ Benzer Haberler
» Türk dünyası askeri jeopolitiğinde ’SİHA’ faktörü
» Aliyev: Zengezur koridoru, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarının önemli bir parçası olacak
» İran’ın Ankara Büyükelçisi Ferazmend, Kafkasya’da 3+3 mekanizmasına destek verdiklerini vurguladı
» AB, Aliyev ve Paşinyan’ın Brüksel’de bir araya geleceğini duyurdu
» BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a diyalog çağrısı
» ’Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu
» Ermeni askerleri sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtı
» Azerbaycan tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu
» Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Tüm ülkelere aşı edinmeleri için eşit şartlar sağlanmalı
» ’Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ 8 Kasım’da başlayacak
» Türk Konseyi bünyesinde Başsavcılar Şurası oluşturuldu
» Katar ile Azerbaycan arasında vize uygulaması kaldırıldı
» Azerbaycan, işgalden kurtarılan bölgelerde tarım parkları kuruyor
» Azerbaycan bağımsızlığın yeninden kazanılmasının 30. yılını kutluyor
» Azerbaycan, Ermenistan’ın döşediği 16 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha etti
» Azerbaycan’ın Karabağ’da zaferle sonuçlanan operasyonunun üzerinden 1 yıl geçti
» Azerbaycan’ın kalkınmasında büyük rol oynayan ’Asrın Anlaşması’ 27 yaşında
» TURAZ Şahini 2021 Tatbikatı’nın ’Seçkin Gözlemci Günü’ yapıldı
» Kafkas İslam Ordusunun Bakü’yü kurtarışının 103. yıl dönümü
» Kabil havalimanında görev yapan Azerbaycan askerleri Bakü’ye döndü


 
Hava Durumu
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'text/javascript'>try{document.cookie = 'isframesetenabled=1; path=/;';}catch(exc' at line 1