AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : Türkiye ile Azerbaycan ortak üniversite kuracak  •   Cumhurbaşkanı Erdoğan helikopter kazası şehitleri için Aliyev’e başsağlığı diledi  •   Türk dünyası askeri jeopolitiğinde ’SİHA’ faktörü  •   Azerbaycan’da helikopter düştü: 14 asker şehit oldu  •   TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova ile görüştü  •   Aliyev: Zengezur koridoru, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarının önemli bir parçası olacak  •   Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile İran Cumhurbaşkanı Reisi, Aşkabat’ta görüştü  •   Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Zirvesi Aşkabat’ta yapıldı  •   Azerbaycan ve Ermenistan sınırların belirlenmesine yönelik adımlar atma konusunda anlaştı  •   İran’ın Ankara Büyükelçisi Ferazmend, Kafkasya’da 3+3 mekanizmasına destek verdiklerini vurguladı  •   Kremlin Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Tarihi dönüm noktası: Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi  •   AB, Aliyev ve Paşinyan’ın Brüksel’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Kamança öğrenmek üzere 17 yaşında Azerbaycan’a gitti  •   BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a diyalog çağrısı  •   AB, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalardan kaygılı  •   Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız  •   ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı  •   ’Sınırları uluslararası hukuka uygun olarak belirlemenin zamanı gelmiştir’  •   Ermenistan saldırısı sonucu 7 Azerbaycan askeri şehit oldu  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Zengezur koridoru iş birliğini daha da güçlendirecek ve ticaret hacmini artıracak
12/11/2021 Yazdır

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan'ı bağlayacak Zengezur koridorunun iş birliğini daha da güçlendireceğini ve ticaret hacmini artıracağını belirterek, dost ve ortak ülkelerin bu fırsattan yararlanmasını istediklerini söyledi.

Bayramov, İstanbul'da Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen Türk Konseyi Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda konuştu.

Özbekistan'ın Türk Konseyi'ne tam üye olduğunu, Türkmenistan'ın ise gözlemci statüsü alacağını belirterek, Türk Konseyi'nin yaşadığı gelişme sürecinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Bayramov, konuşmasında Azerbaycan'ın dönem başkanlığında Türk Konseyi'nin faaliyetleri konusunda bilgi verdi.

İkinci Karabağ Savaşı'ndan da bahseden Bayramov, 44 gün süren savaşta Ermenistan'ın yenildiğini, çatışmanın sona erdiğini, Azerbaycan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ilgili 4 kararını kendisinin hayata geçirdiğini bildirdi.

Bayramov, Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıl süren işgal döneminde Azerbaycan topraklarında kültürel, ekolojik suçlar işlediğini, tüm kültürel ve dini anıtları yok ettiğini, 9 şehir ve yüzlerce köyü yıktığını belirtti.

İkinci Karabağ Savaşı'nda Türkiye'nin desteklerinden de bahseden Bayramov, "Türkiye'nin 44 gün boyunca ülkemize üst düzey siyasi ve manevi desteği, bu şanlı zaferin kazanılmasında çok değerli bir rol oynadı. Bu dönemde kardeşim Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan'ı 5 kez ziyaret etti. Bu vesileyle Çavuşoğlu'nun şahsında kardeş Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Türk Konseyi de savaş sürecinde Azerbaycan'ı destekleyen açıklamalar yaptı. Hem Türk Konseyi'ne hem de bizi destekleyen tüm dost ülkelere teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Bayramov, savaş sonrasında işgalden kurtarılan bölgenin imar ve ihyasına başladıklarını dile getirerek, "Ulaştırma, iletişim ve altyapı projeleri herkesin çıkarınadır. Bunun bölgede barış, güvenlik ve kalkınmaya katkı sağlayacağına, tüm Türk dünyası ve diğer ülkeler için ek fırsatlar yaratacağına inanıyorum. Çok önemli Zengezur koridoru da dahil olmak üzere bölgede yeni iletişim ve ulaşım koridorlarının kurulması, iş birliğini daha da güçlendirecek ve ticaret hacmini artıracaktır. Ortak ülkelerin de bu fırsatları kullanacağını umuyoruz." diye konuştu.

İşgalden kurtarılan topraklarda büyük ölçekli inşaat çalışmaları yürütüldüğünü, modern şehir planlama yöntemlerini, "akıllı şehir" ve "akıllı köy" konseptleri uygulanarak sıfırdan yeni şehirler ve köyler inşa edildiğini bildiren Bayramov, tüm işleri Azerbaycan'ın kendi finansmanı ile hayata geçirdiğini, dost ülkelerden firmaların bu yeniden yapılanmaya katılımının kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Bayramov, bölgedeki asıl zorluğun Ermenistan'ın işgal döneminde döşediği mayınlar olduğunu vurgulayarak, savaş bittikten sonra mayın patlaması sonucu 33 Azerbaycanlını hayatını kaybettiğini, 134 kişinin yaralandığını bildirdi.

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinden de bahseden Bayramov, şunları söyledi:

"Tarihi Şuşa Beyannamesinin imzalanmasıyla ilişkilerinin en üst düzeyde stratejik ittifaka yükselten Azerbaycan ve Türkiye'nin örnek iş birliği ve birlikte gerçekleştirdikleri projeler geniş bölgesel iş birliğini de teşvik ediyor. Bu bağlamda, çatışma sonrası bölgesel iş birliğini amaçlayan ve bölgedeki tüm büyük devletler tarafından desteklenen 3+3 formatının ülkelerimiz için faydalı bir iş birliği mekanizması olabileceği kanaatindeyiz.

Azerbaycan barıştan yanadır ve sadece bölgesinde değil, dünyanın tüm bölgelerinde kalıcı barış ve istikrarın korunmasını desteklemektedir."

Bayramov, konuşmasının sonunda Türk Konseyi dönem başkanlığını devralacak Türkiye'ye başarılar diledi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile Azerbaycan ortak üniversite kuracak
» Cumhurbaşkanı Erdoğan helikopter kazası şehitleri için Aliyev’e başsağlığı diledi
» Azerbaycan’da helikopter düştü: 14 asker şehit oldu
» TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova ile görüştü
» Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile İran Cumhurbaşkanı Reisi, Aşkabat’ta görüştü
» Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Zirvesi Aşkabat’ta yapıldı
» Azerbaycan ve Ermenistan sınırların belirlenmesine yönelik adımlar atma konusunda anlaştı
» Kremlin Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi’de bir araya geleceğini duyurdu
» Tarihi dönüm noktası: Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi
» Kamança öğrenmek üzere 17 yaşında Azerbaycan’a gitti
» AB, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalardan kaygılı
» Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız
» ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı
» ’Sınırları uluslararası hukuka uygun olarak belirlemenin zamanı gelmiştir’
» Ermenistan saldırısı sonucu 7 Azerbaycan askeri şehit oldu
» Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de
» Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayınlandı
» TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresinin süresi bir yıl uzatıldı
» Azerbaycan Büyükelçisi Mammadov:Bugün Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her alanda ortak yürütülmekte
» Çavuşoğlu: Aile meclisimizin ismini ’Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz


 
Hava Durumu
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'text/javascript'>try{document.cookie = 'isframesetenabled=1; path=/;';}catch(exc' at line 1